| Manufacturers: | On-Shore Technology, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Terminal Blocks - Din Rail, Channel |
| Data Sheet: | 41124.2 |
| Description: | CONN TERM BLK FEED THRU 300 MCM |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | On-Shore Technology, Inc. |
| Product Category | Terminal Blocks - Din Rail, Channel |
| Type | Feed Through |
| Color | Beige |
| Series | SR150 |
| Features | - |
| Fuse Type | - |
| Part Status | Active |
| Current - UL | 275A |
| Voltage - UL | 600V |
| Current - IEC | 309A |
| Voltage - IEC | 1000V |
| Disconnect Type | - |
| Number of Levels | - |
| Stripping Length | 38mm |
| Terminal - Width | 31.0mm |
| Termination Style | Screw |
| Material - Insulation | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Wire Gauge or Range - AWG | 300MCM (kcmil)-2 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 35-150mm² |
| Material Flammability Rating | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $17.74 | $17.39 | $17.04 |