| Manufacturers: | Omron Electronics Inc-EMC Div |
|---|---|
| Product Category: | Snap Action, Limit Switches |
| Data Sheet: | SS-01GL-E |
| Description: | SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Omron Electronics Inc-EMC Div |
| Product Category | Snap Action, Limit Switches |
| Series | SS |
| Circuit | SPDT |
| Features | - |
| Packaging | Tray |
| Pretravel | - |
| Overtravel | 0.047" (1.2mm) |
| Part Status | Active |
| Actuator Type | Lever, Straight |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | 1.020gf |
| Electrical Life | 200,000 Cycles |
| Mechanical Life | 30,000,000 Cycles |
| Operating Force | 8.158gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | Solder Lug |
| Ingress Protection | IP40 |
| Operating Position | 0.345" (8.8mm) |
| Differential Travel | 0.031" (0.8mm) |
| Voltage Rating - AC | 125V |
| Voltage Rating - DC | 30V |
| Current Rating (Amps) | 100mA (AC/DC) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $3.33 | $3.26 | $3.20 |