| Manufacturers: | Omron Electronics Inc-EMC Div |
|---|---|
| Product Category: | Pushbutton Switches |
| Data Sheet: | A3GT-99D0-R |
| Description: | SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Omron Electronics Inc-EMC Div |
| Product Category | Pushbutton Switches |
| Type | Standard |
| Series | A3G |
| Circuit | DPDT |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Obsolete |
| Actuator Type | Round, Button |
| Mounting Type | Panel Mount, Front |
| Electrical Life | 100,000 Cycles |
| Mechanical Life | 200,000 Cycles |
| Switch Function | On-On |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Ingress Protection | IP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant |
| Voltage Rating - AC | 125V |
| Voltage Rating - DC | 30V |
| Color - Actuator/Cap | Red |
| Current Rating (Amps) | 5A (AC), 3A (DC) |
| Operating Temperature | -10°C ~ 55°C |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 16.00mm Dia |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |