| Manufacturers: | Omron Automation and Safety |
|---|---|
| Product Category: | Terminal Blocks - Interface Modules |
| Data Sheet: | XW2D-50X6 |
| Description: | INTERFACE MOD RCPT 50POS |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Omron Automation and Safety |
| Product Category | Terminal Blocks - Interface Modules |
| Width | 1.575" (40.01mm) |
| Length | 7.244" (184.00mm) |
| Series | XW2D |
| Features | - |
| Wire Gauge | - |
| Part Status | Active |
| Voltage - Rated | 125VAC |
| Positions / Poles | 50 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 55°C |
| Control Side Connection | Rectangular, Female |
| Process Side Connection | Terminal Blocks - Screw Connection |
| Control Side Cable Retainer | Latches |
| Current Rating (Per Contact) | 1A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $147.21 | $144.27 | $141.38 |