| Manufacturers: | Omron Automation and Safety |
|---|---|
| Product Category: | Terminal Blocks - Interface Modules |
| Data Sheet: | XW2B-40F5-P |
| Description: | INTERFACE MOD D-SUB MALE 40POS |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Omron Automation and Safety |
| Product Category | Terminal Blocks - Interface Modules |
| Width | 1.772" (45.00mm) |
| Length | 7.972" (202.49mm) |
| Series | XW2B |
| Features | - |
| Wire Gauge | - |
| Part Status | Obsolete |
| Voltage - Rated | 125VAC |
| Positions / Poles | 40 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 55°C |
| Control Side Connection | D-Sub, Male |
| Process Side Connection | Terminal Blocks - Screw Connection |
| Control Side Cable Retainer | Jackscrew Socket |
| Current Rating (Per Contact) | 1A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |