| Manufacturers: | Omron Automation and Safety |
|---|---|
| Product Category: | Controllers - Machine Safety |
| Data Sheet: | MC6DC-1014 |
| Description: | CONTROL SAFETY MAT 24V |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Omron Automation and Safety |
| Product Category | Controllers - Machine Safety |
| Series | MC |
| Weight | 9 lbs (4.1 kg) |
| Features | - |
| Approvals | CE, CSA, TUV |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Controller Type | Safety Mat |
| Safety Category | Category 3 |
| Voltage - Supply | 24VDC |
| Termination Style | Circular |
| Ingress Protection | IP65 - Dust Tight, Water Resistant |
| Operating Temperature | 0°C ~ 55°C |
| Safety Outputs and Type | Relay (3) |
| Contact Rating @ Voltage | 7A @ 230VAC |
| Number of Inputs and Type | 6 - Digital |
| Auxiliary Outputs and Type | Relay (2) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1,299.78 | $1,273.78 | $1,248.31 |