| Manufacturers: | Omron Automation and Safety |
|---|---|
| Product Category: | Safety Relays |
| Data Sheet: | G7SA-3A1B DC48 |
| Description: | RELAY SAFETY 4PST 6A 48V |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Omron Automation and Safety |
| Product Category | Safety Relays |
| Series | G7SA |
| Features | Sealed - Flux Protection |
| Packaging | Tube |
| Coil Power | 360mW |
| Part Status | Active |
| Coil Current | 7.5mA |
| Coil Voltage | 48VDC |
| Contact Form | 4PST-3NO/1NC (3 Form A, 1 Form B) |
| Operate Time | 20ms |
| Release Time | 10ms |
| Mounting Type | Socketable |
| Coil Resistance | 6.4 kOhms |
| Contact Material | Silver (Ag), Gold (Au) |
| Switching Voltage | 250VAC, 125VDC - Max |
| Termination Style | Plug In |
| Must Operate Voltage | 36 VDC |
| Must Release Voltage | 4.8 VDC |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Contact Rating (Current) | 6A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $44.35 | $43.46 | $42.59 |