E2E-X20MB3TL18-R 5M
Manufacturers: Omron Automation and Safety
Product Category: Proximity Sensors
Data Sheet: E2E-X20MB3TL18-R 5M
Description: SENSOR INDUCT 20MM PNP M18 NO/NC
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Omron Automation and Safety
Series E2E
Indicator LED
Shielding Unshielded
Output Type PNP-NC/NO, 3-Wire
Part Status Active
Sensor Type Inductive
Package / Case Cylinder, Threaded - M18
Material - Body Nickel-Plated Brass
Sensing Distance 0.787" (20mm)
Voltage - Supply 10V ~ 30V
Termination Style Cable Leads
Ingress Protection IP67, IP69K
Response Frequency 200Hz
Operating Temperature -25°C ~ 70°C