| Manufacturers: | Omron Automation and Safety |
|---|---|
| Product Category: | Magnetic Sensors - Position, Proximity, Speed (Modules) |
| Data Sheet: | D40R-LPB-21-05 |
| Description: | SWITCH SAFETY SPST ELONG 5M |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Omron Automation and Safety |
| Product Category | Magnetic Sensors - Position, Proximity, Speed (Modules) |
| Type | Hall Effect Switch |
| Series | D40R |
| Frequency | 1Hz |
| Output Type | SPST-NC (2) SPST-NO (1) |
| Part Status | Active |
| Must Operate | 10.00mm |
| Must Release | 20.00mm |
| Package / Case | Flange Mount |
| Voltage - Supply | 24V |
| Actuator Material | Magnet |
| Termination Style | Cable |
| Operating Temperature | -25°C ~ 80°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $225.72 | $221.21 | $216.78 |