| Manufacturers: | Omron Automation and Safety |
|---|---|
| Product Category: | Controllers - PLC Modules |
| Data Sheet: | CPM2C-32EDT1M |
| Description: | I/O MODULE 16 DIG 16 SOL ST 24V |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Omron Automation and Safety |
| Product Category | Controllers - PLC Modules |
| Type | Input, Output (I/O) Module |
| Series | CPM2C |
| Weight | 0.441 lb (200.03 g) |
| Features | - |
| Approvals | CE, CSA, UL |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Voltage - Supply | 24VDC |
| Termination Style | Rectangular Connector |
| Ingress Protection | - |
| Operating Temperature | 0°C ~ 55°C |
| Number of Inputs and Type | 16 - Digital |
| Number of Outputs and Type | 16 - Solid State |
| For Use With/Related Products | CPM2C Series |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $521.40 | $510.97 | $500.75 |