| Manufacturers: | Omron Automation and Safety |
|---|---|
| Product Category: | Batteries Rechargeable (Secondary) |
| Data Sheet: | C200H-BAT09 |
| Description: | BATTERY LITHIUM 3V 1.7AH |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Omron Automation and Safety |
| Product Category | Batteries Rechargeable (Secondary) |
| Series | C200H |
| Weight | 18g |
| Capacity | 1.7Ah |
| Part Status | Active |
| Shipping Info | Due to restrictions, only ground shipment is allowed. |
| Discharge Rate | - |
| Voltage - Rated | 3V |
| Size / Dimension | 0.68" Dia x 1.36" H (17.3mm x 34.5mm) |
| Battery Cell Size | - |
| Battery Chemistry | Lithium |
| Termination Style | Wire Leads with Connector |
| Standard Charge Time | - |
| Standard Charge Current | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $333.00 | $326.34 | $319.81 |