| Manufacturers: | Omron Automation and Safety |
|---|---|
| Product Category: | Motor Driver Boards, Modules |
| Data Sheet: | 3G3RX-A4055 |
| Description: | VARI FREQ DRIVE 14A 480V LOAD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Omron Automation and Safety |
| Product Category | Motor Driver Boards, Modules |
| Type | Module |
| Series | RX |
| Weight | 13 lbs (5.9 kg) |
| Features | - |
| Interface | - |
| Motor Type | AC Motor |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Voltage - Load | 480V |
| Wattage - Load | 5.5kW |
| Current - Output | 14A |
| Number of Motors | 1 |
| Voltage - Supply | 380 ~ 480VAC |
| Control / Drive Type | Variable Frequency Drive (VFD) |
| Operating Temperature | -10°C ~ 50°C |
| For Use With/Related Products | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1,502.20 | $1,472.16 | $1,442.71 |