| Manufacturers: | Ohmite |
|---|---|
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Data Sheet: | UM040Z1008JE |
| Description: | RES 10G OHM 1.2W 5% RADIAL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Product Category | Through Hole Resistors |
| Series | Ultra-Mox |
| Features | High Voltage |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | ±5% |
| Resistance | 10 GOhms |
| Composition | Thick Film |
| Part Status | Active |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 1.2W |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 1.575" L x 0.063" W (40.00mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.236" (6.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | Radial Lead |
| Temperature Coefficient | ±250ppm/°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $29.65 | $29.06 | $28.48 |