| Manufacturers: | Ohmite |
|---|---|
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Data Sheet: | RW1S5CAR200J |
| Description: | RES 0.2 OHM 5% 1.5W J LEAD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Series | RW |
| Features | Current Sense |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | ±5% |
| Resistance | 200 mOhms |
| Composition | Wirewound |
| Part Status | Active |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 1.5W |
| Package / Case | 3916 J-Lead |
| Size / Dimension | 0.394" L x 0.159" W (10.01mm x 4.04mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.164" (4.17mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | SMD J-Lead, Pedestal |
| Temperature Coefficient | ±90ppm/°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |