RW1S0BAR024JE
Manufacturers: Ohmite
Product Category: Chip Resistor - Surface Mount
Data Sheet: RW1S0BAR024JE
Description: RES 0.024 OHM 5% 1W J LEAD
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Ohmite
Series RW
Features Current Sense
Packaging Bulk
Tolerance ±5%
Resistance 24 mOhms
Composition Wirewound
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 1W
Package / Case 2512 J-Lead
Size / Dimension 0.246" L x 0.136" W (6.25mm x 3.45mm)
Height - Seated (Max) 0.141" (3.58mm)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C