MK11R3FE-R52
Manufacturers: Ohmite
Product Category: Through Hole Resistors
Data Sheet: MK11R3FE-R52
Description: RES 11.3 OHM 1/4W 1% AXIAL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Ohmite
Series Metal Devil® MK
Features -
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±1%
Resistance 11.3 Ohms
Composition Metal Film
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.098" Dia x 0.268" L (2.50mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±50ppm/°C