MJ90R9FE-R52
Manufacturers: Ohmite
Product Category: Through Hole Resistors
Data Sheet: MJ90R9FE-R52
Description: RES 90.9 OHM 1/8W 1% AXIAL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Ohmite
Series Metal Devil® MJ
Features -
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±1%
Resistance 90.9 Ohms
Composition Metal Film
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.073" Dia x 0.138" L (1.85mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±50ppm/°C