| Manufacturers: | Ohmite |
|---|---|
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Data Sheet: | HVC1206T1004JET |
| Description: | RES SMD 1M OHM 5% 1/4W 1206 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Series | HVC |
| Features | High Voltage |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Tolerance | ±5% |
| Resistance | 1 MOhms |
| Composition | Thick Film |
| Part Status | Active |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.059" W (3.20mm x 1.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.022" (0.55mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 1206 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.68 | $1.65 | $1.61 |