| Manufacturers: | Ohmite |
|---|---|
| Product Category: | Thermal - Heat Sinks |
| Data Sheet: | DV-T268-301E-TR |
| Description: | HEATSINK FOR TO-268 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Product Category | Thermal - Heat Sinks |
| Type | Top Mount |
| Shape | Rectangular, Fins |
| Width | 1.580" (40.13mm) |
| Length | 0.500" (12.70mm) |
| Series | D |
| Diameter | - |
| Material | Aluminum |
| Part Status | Active |
| Package Cooled | TO-268 (D³Pak) |
| Material Finish | Degreased |
| Attachment Method | Solderable Feet |
| Thermal Resistance @ Natural | - |
| Height Off Base (Height of Fin) | 0.460" (11.68mm) |
| Power Dissipation @ Temperature Rise | 7.0W @ 35°C |
| Thermal Resistance @ Forced Air Flow | 4.00°C/W @ 700 LFM |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |