D175K3R0
Manufacturers: Ohmite
Product Category: Adjustable Power Resistor
Data Sheet: D175K3R0
Description: RESISTOR POWER ADJ 3 OHM 175W
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Ohmite
Length 8.500" (215.90mm)
Series Dividohm®210
Diameter 1.126" OD, 0.752" ID (28.60mm x 19.10mm)
Packaging Bulk
Tolerance ±10%
Resistance 3 Ohms
Part Status Active
Termination Solder Lug
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 175W