| Manufacturers: | Ohmite |
|---|---|
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Data Sheet: | AP725 2R F |
| Description: | RES SMD 2 OHM 1% 20W TO263 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Series | ARCOL, AP725 |
| Features | - |
| Packaging | Tray |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 2 Ohms |
| Composition | Thick Film |
| Part Status | Active |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 20W |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Size / Dimension | 0.398" L x 0.177" W (10.10mm x 4.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.192" (4.88mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | TO-263 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $4.37 | $4.28 | $4.20 |