| Manufacturers: | Ohmite |
|---|---|
| Product Category: | Knobs |
| Data Sheet: | 5730E |
| Description: | KNOB FLUTED W/SKIRT 0.250" PLAST |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Product Category | Knobs |
| Type | Fluted |
| Color | Black |
| Style | Cylindrical with Skirt |
| Height | 0.875" (22.23mm) |
| Series | - |
| Diameter | 1.016" (25.81mm), 1.500" (38.10mm) Skirt |
| Features | 8-32 Set Screw |
| Material | Plastic |
| Indicator | Line on Skirt |
| Shaft Size | 0.250" (6.35mm) |
| Part Status | Active |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $4.25 | $4.17 | $4.08 |