| Manufacturers: | Ohmite |
|---|---|
| Product Category: | Chassis Mount Resistors |
| Data Sheet: | 506SP251KG2 |
| Description: | 90W 800J 250 OHMS 10% SLAB |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Product Category | Chassis Mount Resistors |
| Series | 500 |
| Features | Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding |
| Tolerance | ±10% |
| Lead Style | Solder Lugs |
| Resistance | 2.5 kOhms |
| Composition | Ceramic |
| Part Status | Active |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 90W |
| Package / Case | Radial, Flat Oval |
| Mounting Feature | Brackets (not included) |
| Size / Dimension | 6.000" L x 0.252" W (152.40mm x 6.40mm) |
| Coating, Housing Type | - |
| Height - Seated (Max) | 1.500" (38.10mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 350°C |
| Temperature Coefficient | 0/ -800ppm/°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $31.81 | $31.17 | $30.55 |