17FPR100E
Manufacturers: Ohmite
Product Category: Through Hole Resistors
Data Sheet: 17FPR100E
Description: RES 0.1 OHM 7W 1% AXIAL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Ohmite
Series 10
Features Current Sense, Non-Inductive
Packaging Bulk
Tolerance ±1%
Resistance 100 mOhms
Composition Metal Element
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 7W
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.375" Dia x 1.500" L (9.53mm x 38.10mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Number of Terminations 4
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±50ppm/°C