| Manufacturers: | OSRAM Opto Semiconductors, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Optical Sensors - Photodiodes |
| Data Sheet: | SFH 2704 |
| Description: | SENSOR PHOTODIODE 900NM 2SMD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | OSRAM Opto Semiconductors, Inc. |
| Product Category | Optical Sensors - Photodiodes |
| Series | CHIPLED |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Diode Type | PIN |
| Wavelength | 900nm |
| Active Area | 1.51mm² |
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Response Time | 47ns, 67ns |
| Viewing Angle | 120° |
| Package / Case | 2-SMD, No Lead |
| Spectral Range | 400nm ~ 1100nm |
| Color - Enhanced | - |
| Responsivity @ nm | 0.34 A/W @ 535nm |
| Current - Dark (Typ) | 100pA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 6V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |