| Manufacturers: | OSRAM Opto Semiconductors, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | LED Indication - Discrete |
| Data Sheet: | LSG T770-JL-1-0+JL-1-0-10-R18-Z |
| Description: | LED GRN/RED CLEAR 4SMD BOTTOM |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | OSRAM Opto Semiconductors, Inc. |
| Product Category | LED Indication - Discrete |
| Color | Green, Red |
| Series | Multi TOPLED® - Reverse Gullwing |
| Features | - |
| Lens Size | 2.40mm Dia |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Lens Color | Colorless |
| Lens Style | Round with Flat Top |
| Part Status | Obsolete |
| Height (Max) | 2.10mm |
| Configuration | Independent |
| Mounting Type | Surface Mount, Bottom Entry |
| Viewing Angle | 120° |
| Current - Test | 10mA Green, 10mA Red |
| Package / Case | 4-SMD, Z-Bend |
| Size / Dimension | 3.20mm L x 2.80mm W |
| Lens Transparency | Clear |
| Wavelength - Peak | 572nm Green, 635nm Red |
| Millicandela Rating | 11.25mcd Green, 11.25mcd Red |
| Wavelength - Dominant | 570nm Green, 628nm Red |
| Supplier Device Package | 4-SMD |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2V Green, 2V Red |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |