| Manufacturers: | OSRAM Opto Semiconductors, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | LED Lighting - Color |
| Data Sheet: | LR W5KM-HZJZ-1-Z |
| Description: | LED GOLDEN DRAGON 625NM RED SMD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | OSRAM Opto Semiconductors, Inc. |
| Product Category | LED Lighting - Color |
| Color | Red |
| Series | Golden DRAGON® ARGUS® |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Wavelength | 625nm (Typ) |
| Part Status | Obsolete |
| Current - Max | 400mA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Viewing Angle | 160° |
| Current - Test | 400mA |
| Package / Case | 2-SMD, Gull Wing |
| Size / Dimension | 0.370" Dia (9.40mm) |
| Temperature - Test | 25°C |
| Height - Seated (Max) | 0.157" (4.00mm) |
| Supplier Device Package | SMD |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 63 lm/W |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2.2V |
| Thermal Resistance of Package | 12°C/W |
| Flux @ Current/Temperature - Test | 55lm (39lm ~ 71lm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |