| Manufacturers: | OSRAM Opto Semiconductors, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | LED Lighting - Color |
| Data Sheet: | LR G5AP-BZCZ-1-1-100-R18-Z |
| Description: | LED ADV PWR TOPLED PLUS RED |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | OSRAM Opto Semiconductors, Inc. |
| Product Category | LED Lighting - Color |
| Color | Red |
| Series | Advanced Power TOPLED® Plus |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Wavelength | 622nm (616nm ~ 628nm) |
| Part Status | Not For New Designs |
| Current - Max | 200mA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Viewing Angle | 145° |
| Current - Test | 100mA |
| Package / Case | 4-SMD, Gull Wing |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.126" W (3.20mm x 3.20mm) |
| Temperature - Test | 25°C |
| Height - Seated (Max) | 0.069" (1.75mm) |
| Supplier Device Package | 4-PLCC |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 64 lm/W |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2.03V |
| Thermal Resistance of Package | 50°C/W |
| Flux @ Current/Temperature - Test | 13lm (10lm ~ 16lm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.38 | $0.37 | $0.36 |