| Manufacturers: | ON Semiconductor |
|---|---|
| Product Category: | Accessories |
| Data Sheet: | SRVUD620CTT4G |
| Description: | Rectifiers ULTRAFAST 200V 6A |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| RoHS | Details |
| Type | Fast Recovery Rectifiers |
| Brand | ON Semiconductor |
| Product | Rectifiers |
| Packaging | Reel |
| Subcategory | Diodes & Rectifiers |
| Unit Weight | 0.017284 oz |
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Product Type | Rectifiers |
| Configuration | Dual Common Cathode |
| Qualification | AEC-Q101 |
| Recovery Time | 35 ns |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package / Case | DPAK-3 |
| Product Category | Rectifiers |
| Max Surge Current | 50 A |
| If - Forward Current | 6 A |
| Ir - Reverse Current | 5 uA |
| Vf - Forward Voltage | 1.2 V |
| Vr - Reverse Voltage | 200 V |
| Factory Pack Quantity | 2500 |
| Maximum Operating Temperature | + 175 C |
| Minimum Operating Temperature | - 65 C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.52 | $0.51 | $0.50 |