| Manufacturers: | ON Semiconductor |
|---|---|
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Data Sheet: | SB80W06T-H |
| Description: | DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V 4A TP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Product Category | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Diode Type | Schottky |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Supplier Device Package | TP |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 30V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 600mV @ 3A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 4A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |