| Manufacturers: | ON Semiconductor |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays |
| Data Sheet: | NVMFD5873NLWFT1G |
| Description: | MOSFET 2N-CH 60V 10A SO8FL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Product Category | Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays |
| Series | - |
| FET Type | 2 N-Channel (Dual) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| FET Feature | Logic Level Gate |
| Part Status | Not For New Designs |
| Power - Max | 3.1W |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-PowerTDFN |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.5V @ 250µA |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 13mOhm @ 15A, 10V |
| Supplier Device Package | 8-DFN (5x6) Dual Flag (SO8FL-Dual) |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 30.5nC @ 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1560pF @ 25V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 10A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.07 | $1.05 | $1.03 |