| Manufacturers: | ON Semiconductor |
|---|---|
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Data Sheet: | NSVR201MXT5G |
| Description: | RF SCHOTTKY BARRIER DIODE |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Product Category | Diodes - Rectifiers - Single |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Series | Automotive, AEC-Q101 |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Diode Type | Schottky |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 2-XDFN |
| Capacitance @ Vr, F | 0.15pF @ 0V, 1MHz |
| Supplier Device Package | 2-X2DFN (1x0.6) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 2V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 2V |
| Current - Average Rectified (Io) | 50mA (DC) |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 320mV @ 1mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.58 | $0.57 | $0.56 |