| Manufacturers: | ON Semiconductor |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Data Sheet: | NSV12100UW3TCG |
| Description: | TRANS PNP 12V 1A WDFN3 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Product Category | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Power - Max | 740mW |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 3-WDFN Exposed Pad |
| Transistor Type | PNP |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Frequency - Transition | 200MHz |
| Supplier Device Package | 3-WDFN (2x2) |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 440mV @ 100mA, 1A |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 1A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 500mA, 2V |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 12V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.33 | $0.32 | $0.32 |