| Manufacturers: | ON Semiconductor |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single, Pre-Biased |
| Data Sheet: | NSB9435T1G |
| Description: | TRANS PREBIAS PNP 0.72W SOT223 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Product Category | Transistors - Bipolar (BJT) - Single, Pre-Biased |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Power - Max | 720mW |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-261-4, TO-261AA |
| Transistor Type | PNP - Pre-Biased |
| Resistor - Base (R1) | 10 kOhms |
| Frequency - Transition | 110MHz |
| Supplier Device Package | SOT-223 |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 550mV @ 300mA, 3A |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 3A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | - |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 125 @ 800mA, 1V |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 30V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.23 | $0.23 | $0.22 |