NRVTS10120EMFST3G
Manufacturers: ON Semiconductor
Product Category: Diodes - Rectifiers - Single
Data Sheet: NRVTS10120EMFST3G
Description: DIODE SCHOTTKY 120V 10A 5DFN
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer ON Semiconductor
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series Automotive, AEC-Q101
Packaging Tape & Reel (TR)
Diode Type Schottky
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerTDFN, 5 Leads
Capacitance @ Vr, F -
Supplier Device Package 5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Current - Reverse Leakage @ Vr 30µA @ 120V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 120V
Current - Average Rectified (Io) 10A
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 820mV @ 10A