| Manufacturers: | ON Semiconductor |
|---|---|
| Product Category: | TVS - Thyristors |
| Data Sheet: | NP1500SCT3G |
| Description: | THYRISTOR 140V 100A 8TSSOP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Product Category | TVS - Thyristors |
| Series | - |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Capacitance | 113pF |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Number of Elements | 1 |
| Voltage - On State | 4V |
| Current - Hold (Ih) | 150mA |
| Voltage - Breakover | 180V |
| Voltage - Off State | 140V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 100A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |