| Manufacturers: | ON Semiconductor |
|---|---|
| Product Category: | TVS - Thyristors |
| Data Sheet: | NP0120TAT1G |
| Description: | THYRISTOR 12V 50A SOT23-5 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Product Category | TVS - Thyristors |
| Series | - |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Capacitance | 11pF |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 |
| Number of Elements | 1 |
| Current - Hold (Ih) | 50mA |
| Voltage - Breakover | 30V |
| Voltage - Off State | 12V |
| Current - Peak Pulse (8/20µs) | 50A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |