| Manufacturers: | ON Semiconductor |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Data Sheet: | NCV4254CPDSTR2G |
| Description: | LDO VOLTAGE TRACK. REG. ( |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| PSRR | 60dB (100Hz) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Adjustable |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 70mA |
| Protection Features | Current Limit |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.4V @ 70mA |
| Current - Supply (Max) | 2mA |
| Voltage - Output (Max) | 40V |
| Supplier Device Package | 8-SOIC-EP |
| Current - Quiescent (Iq) | 80µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.73 | $0.72 | $0.70 |