| Manufacturers: | ON Semiconductor |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Data Sheet: | NCP4672DR2G |
| Description: | IC REG LINEAR 3.5V/1.8V 8SOIC |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| PSRR | 70dB ~ 65dB (120Hz) |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Base Part Number | NCP4672 |
| Control Features | - |
| Current - Output | 20mA, 70mA |
| Protection Features | Over Temperature, Short Circuit |
| Number of Regulators | 2 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 16V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.3V @ 20mA, - |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.5V, 1.8V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.58 | $0.57 | $0.56 |