| Manufacturers: | ON Semiconductor |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear Regulator Controllers |
| Data Sheet: | NCP3520DMR2G |
| Description: | IC LNR REG CTRLR 1OUT MICRO8 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - Linear Regulator Controllers |
| Type | Positive Fixed |
| Series | - |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Part Status | Obsolete |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Voltage - Input | 4.35V ~ 7V |
| Base Part Number | NCP3520 |
| Current - Supply | 1.7mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Temperature | -10°C ~ 150°C |
| Supplier Device Package | Micro8™ |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |