| Manufacturers: | ON Semiconductor |
|---|---|
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Data Sheet: | MMSZ4711ET1 |
| Description: | DIODE ZENER 27V 500MW SOD123 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Product Category | Diodes - Zener - Single |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | ±5% |
| Part Status | Obsolete |
| Power - Max | 500mW |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOD-123 |
| Base Part Number | MMSZ4711 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Supplier Device Package | SOD-123 |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 27V |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10nA @ 20.4V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900mV @ 10mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |