MM5Z6V8ST1
Manufacturers: ON Semiconductor
Product Category: Diodes - Zener - Single
Data Sheet: MM5Z6V8ST1
Description: DIODE ZENER 6.8V 200MW SOD523
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer ON Semiconductor
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±2%
Part Status Obsolete
Power - Max 200mW
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-79, SOD-523
Base Part Number MM5Z6V8
Impedance (Max) (Zzt) 15 Ohms
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Supplier Device Package SOD-523
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.8V
Current - Reverse Leakage @ Vr 2µA @ 4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900mV @ 10mA