| Manufacturers: | ON Semiconductor |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Data Sheet: | MJ14002G |
| Description: | TRANS NPN 80V 60A TO3 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Product Category | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Series | - |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Active |
| Power - Max | 300W |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-204AE |
| Transistor Type | NPN |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C (TJ) |
| Frequency - Transition | - |
| Supplier Device Package | TO-3 |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 3V @ 12A, 60A |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 60A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1mA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 15 @ 50A, 3V |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 80V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $15.71 | $15.40 | $15.09 |