MBR41H100CTG
Manufacturers: ON Semiconductor
Product Category: Diodes - Rectifiers - Arrays
Data Sheet: MBR41H100CTG
Description: DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer ON Semiconductor
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series SWITCHMODE™
Packaging Tube
Diode Type Schottky
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package TO-220AB
Current - Reverse Leakage @ Vr 10µA @ 100V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100V
Operating Temperature - Junction 175°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 800mV @ 20A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 20A