| Manufacturers: | ON Semiconductor |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators |
| Data Sheet: | LV52117QATXG |
| Description: | IC REG BOOST ADJ 100MA DL 12TDFN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators |
| Series | - |
| Function | Step-Up |
| Topology | Boost |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Output Type | Adjustable |
| Part Status | Not For New Designs |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 12-WFDFN Exposed Pad |
| Current - Output | 100mA |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Configuration | Positive and Negative (Dual Rail) |
| Frequency - Switching | 1.5MHz |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 4.6V |
| Voltage - Input (Min) | 2.75V |
| Voltage - Output (Max) | ±5.8V |
| Supplier Device Package | 12-TDFN (3x3) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | ±4.6V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |