LP2950CZ-3.3RAG
Manufacturers: ON Semiconductor
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear
Data Sheet: LP2950CZ-3.3RAG
Description: IC REG LINEAR 3.3V 100MA TO92-3
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer ON Semiconductor
PSRR -
Series -
Packaging Cut Tape (CT)
Output Type Fixed
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads)
Base Part Number LP2950
Control Features -
Current - Output 100mA
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 30V
Voltage Dropout (Max) 0.45V @ 100mA
Current - Supply (Max) 12mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package TO-92-3
Current - Quiescent (Iq) 120µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V