| Manufacturers: | ON Semiconductor |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Data Sheet: | L78M05TL-TL-E |
| Description: | IC REG LINEAR 5V 500MA TP3H |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| PSRR | 80dB (120Hz) |
| Series | - |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Output Type | Fixed |
| Part Status | Not For New Designs |
| Mounting Type | - |
| Package / Case | - |
| Control Features | - |
| Current - Output | 500mA |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -20°C ~ 80°C |
| Voltage - Input (Max) | 20V |
| Voltage Dropout (Max) | 2V @ 350mA (Typ) |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | - |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.60 | $1.57 | $1.54 |