| Manufacturers: | ON Semiconductor |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Data Sheet: | KSC5402DTF |
| Description: | TRANS NPN 525V 2A DPAK |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Product Category | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Series | - |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Part Status | Active |
| Power - Max | 30W |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Transistor Type | NPN |
| Base Part Number | KSC5402 |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Frequency - Transition | 11MHz |
| Supplier Device Package | TO-252AA |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 750mV @ 200mA, 1A |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 2A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 250µA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 6 @ 1A, 1V |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 525V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |