| Manufacturers: | ON Semiconductor |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Data Sheet: | KSA1381ESTU |
| Description: | TRANS PNP 300V 0.1A TO-126 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Product Category | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| Power - Max | 7W |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-225AA, TO-126-3 |
| Transistor Type | PNP |
| Base Part Number | KSA1381 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Frequency - Transition | 150MHz |
| Supplier Device Package | TO-126-3 |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 600mV @ 2mA, 20mA |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 100mA |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 10mA, 10V |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 300V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.55 | $0.54 | $0.53 |