FSV10100V
Manufacturers: ON Semiconductor
Product Category: Diodes - Rectifiers - Single
Data Sheet: FSV10100V
Description: DIODE SCHOTTKY 100V 10A TO277-3
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer ON Semiconductor
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series Automotive, AEC-Q101
Packaging Cut Tape (CT)
Diode Type Schottky
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-277, 3-PowerDFN
Capacitance @ Vr, F 796pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device Package TO-277-3
Reverse Recovery Time (trr) 22.94ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 60µA @ 100V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100V
Current - Average Rectified (Io) 10A
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 670mV @ 10A